Hiç kimse web geliştiricisini, web sitelerinin içeriğinde küçük bir değişiklik yapılması gerektiğinde aramak istemez. Web geliştiriciniz dahil hiç kimse bir web sitesini güncellerken Dosya Aktarım Protokolü’nü (FTP) kandırmak zorunda kalmaz.

İnternetin ilk günlerinde, içerik yönetim sistemleri ve içerik yönetim yazılımı (CMS) (aynı şeyi söylemenin iki yolu) öncesi, web’de yayın yapmak biraz karmaşıktı.

“Her iki şekilde de yokuş yukarı yürüdüm” spiel’ini size ayıracağım. Bir CMS’nin, herhangi bir kodlama becerisi olmadan bir web sitesinin içeriğini eklemesine, kaldırmasına veya değiştirmesine izin veren herkese izin verdiğini söylemek yeterlidir.

Bu yazımda size şunu söylemek istiyorum:

  • Bir CMS’nin ne olduğu hakkında kısa bir açıklama
  • Çekirdek işlevselliği
  • Benzer yazılımın alternatif türleri
  • Kim bir CMS kullanıyor?
  • Bir CMS seçerken bazı önemli hususlar
  • Birkaç popüler CMS seçeneğine hızlı bakış

Temel CMS Fonksiyonları Ve Bileşenleri
Her CMS’nin sahip olacağı iki şey bir WYSIWYG editörü ve FTP’dir. Bir WYSIWYG editörü, bir kelime işlemci (örneğin, Google Dokümanlar veya Microsoft Word) gibi görünür ve çalışır.

FTP, bir sayfayı düzenlemeyi tamamladığınızda yapmanız gereken tek şey bir düğmeye basmak ve web’de canlı yayına girmek demektir.

Bunun ötesinde, CMS’lerin büyük bir çoğunluğu birden fazla giriş ve izin seviyesine izin verir, bu da kullanıcıların web sitesinde görmelerini ve değiştirmelerini istediğinize bağlı olarak kullanıcıları yöneticiler, editörler ve yazarlar yapabilirsiniz.

Bir CMS’ye Alternatifler
Satış ve pazarlama amacıyla bir işletme blogunu başlatmayı planlıyorsanız, bir CMS yerine içerik pazarlama yazılımı seçmek isteyebilirsiniz. İçerik pazarlama yazılımı genellikle bir İYS’nin işlevlerinin çoğuna sahiptir, ancak birkaç ek özelliği vardır.

Çoğu içerik pazarlama yazılımı paylaşılan bir yayın takvimi içerir, böylece herkes hangi yayınların ne zaman geleceğini bilir. İş akışları, hangi görevden kimin sorumlu olduğunu ve bir parçadaki bir sonraki eylemin ne olduğunu söylemeyi kolaylaştırır.

Bazı içerik pazarlama yazılımları içeriğinizi okuma seviyesi, ortalama okuma süresi ve SEO olarak analiz eder. Pek çok araç, içeriğinizin trafik ve paylaşım açısından nasıl performans gösterdiğini size bildirecek yerleşik analitik gösterge panolarına sahiptir.

Örneğin bir yerlerde, yakın zamana kadar Google Takvim’i, editoryal takvimimizi ve iş akışlarımızı yönetmek için ayrı bir işbirliği aracıyla birlikte kullandık. Son zamanlarda, bu farklı sistemleri editoryal takvim, iş akışları ve analitikler için merkezi bir konum sağlayan resmi içerik pazarlama yazılımıyla değiştirdik.

İçeriğiniz çoğunlukla iç kullanım için ya da müşteri destek ekipleri tarafından oluşturulacak ve / veya kullanılacaksa daha iyi seçenek olabilecek diğer üç alternatif şunlardır: bilgi yönetimi yazılımı, doküman yönetim yazılımı ve sanal veri odası yazılımı.