e-ticaret-türleri

Tüketiciler ve işletmeler arasında gerçekleşen hemen hemen her işlemi tanımlayabilen dört ana e-ticaret modeli vardır.

 1. İşletmeden Tüketiciye (B2C):
  Bir işletme, bireysel bir tüketiciye bir mal veya hizmet sattığında (örneğin, bir çevrimiçi satıcıdan bir çift ayakkabı satın alırsınız).
 2. İşletmeler Arası (B2B):
  Bir işletme başka bir işletmeye mal veya hizmet satarsa ​​(örneğin, bir işletme, diğer işletmelerin kullanması için bir hizmet olarak yazılım satar)
 3. Tüketiciden Tüketiciye (C2C):
  Bir tüketici başka bir tüketiciye mal veya hizmet sattığında (örneğin, eski mobilyalarınızı eBay’de başka bir tüketiciye satıyorsunuz).
 4. Tüketiciden İşletmeye (C2B):
  Bir tüketici kendi ürünlerini veya hizmetlerini bir işletme veya kuruluşa sattığında (örneğin, bir etkileyici, ücret karşılığında çevrimiçi izleyicilerine maruz kalmayı teklif eder veya bir fotoğrafçı, bir işletmenin kullanması için fotoğrafını lisanslar).

E-Ticaret Örnekleri
E-ticaret, işletmeler ve tüketiciler arasındaki farklı işlem ilişkilerinin yanı sıra bu işlemlerin bir parçası olarak değiştirilen farklı nesneler içeren çeşitli biçimler alabilir.

 1. Perakende:
  Bir iş tarafından bir ürünün bir aracı olmadan doğrudan bir müşteriye satışı.
 2. Toptan Satış:
  Ürünlerin toplu olarak satılması, çoğu zaman doğrudan tüketicilere satan bir satıcıya.
 3. Doğrudan Teslimat(Dropshipping):
  Tüketiciye üçüncü tarafça üretilen ve sevk edilen ürünün satışı.
 4. Kitle Fonlama(Crowdfunding):
  Tüketicilerden, bir ürünün piyasaya sunulması için gereken başlangıç ​​sermayesini arttırmak için mevcut olan paraların toplanması.
 5. Abonelik:
  Abone iptal etmeyi seçinceye kadar düzenli olarak bir ürünün veya hizmetin otomatik olarak tekrarlanması.
 6. Fiziksel Ürünler:
  Envanterin yenilenmesini gerektiren herhangi bir maddi mal ve satış olarak müşterilere fiziksel olarak sevk edilme emri verilir.
 7. Dijital Ürünler:
  İndirilebilir dijital ürünler, şablonlar ve kurslar veya tüketim için satın alınması veya kullanım için lisanslanması gereken ortamlar.
 8. Hizmetler:
  Tazminat karşılığında sağlanan bir beceri veya bir dizi beceri. Servis sağlayıcının zamanı bir ücret karşılığında satın alınabilir.