Elektronik ticaret veya internet ticareti olarak da bilinen e-ticaret, interneti kullanarak mal veya hizmet alımı ve satımı ile bu işlemleri gerçekleştirmek için para ve veri transferi anlamına gelir. E-ticaret genellikle fiziksel ürünlerin çevrimiçi satılmasını ifade etmek için kullanılır, ancak internet üzerinden yapılan her türlü ticari işlemi de tanımlayabilir.

E-ticaret, çevrimiçi bir işletmeyi işletmenin tüm yönlerini ifade ederken, e-ticaret, özellikle mal ve hizmetlerin işlemlerini ifade eder.

E-ticaretin tarihi ilk defa çevrimiçi satışla başlar: 11 Ağustos 1994’te bir adam, bir perakende satış platformu olan NetMarket web sitesi aracılığıyla arkadaşına Sting grubu tarafından bir CD sattı. Bu, World Wide Web üzerinden bir işletmeden ürün satın alan veya bugün yaygın olarak bildiğimiz “e-ticaret” tüketicisinin ilk örneğidir.

O zamandan beri, e-ticaret, ürünlerin çevrimiçi perakendeciler ve pazarlar aracılığıyla keşfedilmesini ve satın alınmasını kolaylaştırmak için gelişti. Bağımsız serbest çalışanlar, küçük işletmeler ve büyük şirketler, e-ticaretten yararlandı; bu, mal ve hizmetlerini geleneksel çevrimdışı perakende satış ile mümkün olmayan bir ölçekte satmalarını sağladı.

Küresel perakende e-ticaret satışlarının 2020 yılına kadar 27 trilyon dolara ulaşacağı öngörülmektedir.