Grafik tasarım temel olarak metin ve/veya grafik ögeleri kullanarak görsel problem çözmedir. Amacınız, göze hoş gelen ve izleyicinin dikkatini çeken bir şey yaratmaktır. Fakat işler sadece havalı görünemez. Onlar da çalışmak zorundalar.

Yaşamınız boyunca içecek bulamıyorsanız ya da hangi fiyatın hangi fiyat için olduğunu söylemek zorsa, harika görünen bir restoran menüsü ne kadar etkili? 😉

About.com, grafik tasarımını şu şekilde tanımlar:

“Grafik tasarım, metin ve grafikleri birleştirme ve logo, grafik, broşür, bülten, afiş, tabela ve diğer görsel iletişim türlerinin tasarımında etkili bir mesaj iletme süreci ve sanatıdır. Günümüz grafik tasarımcıları genellikle masaüstü yayıncılık yazılımı kullanıyor ve hedeflerine ulaşma teknikleri. “

Dictionary.com bunu söylüyor:

“Basılı veya elektronik görsel bilgi formları tasarlama pratiği veya mesleği, bir reklam, yayın veya web sitesinde olduğu gibi.”

Bu Endüstrinin Kapsamı…
Peki grafik tasarımcıları aslında ne yapar? Eminim çoğu insan en azından birkaç şeyi adlandırabilir, ancak grafik tasarım yelpazesi belki de düşündüğünüzden daha geniştir.

Tasarımlar şunları içerebilir: broşürler, posterler, dergi kapakları, dergi düzenleri, biletler, kartvizitler, tişörtler, işaretler, logolar, kitap düzeni (dizgi), bir gazeteye reklamları içe aktarma, web siteleri, cd kapakları, dvd etkileşim öğeleri, İnternet afişleri , flash animasyon, web arayüzleri, iPad uygulama arayüzleri, Powerpoint sunumları ve daha fazlası.

Öyleyse ne bekleyebilirsiniz?
Bazı işverenler çok özel ve dar bir iş tanımına sahip olacak, bazıları ise bir sürü iş yapmanızı isteyecektir. Genellikle bir şirket içi grafik tasarımcı (yani bir tasarım dışı şirket, bir şirketle çalışmak yerine grafik tasarımlarını yapmak için birini işe alır) anlamına gelir. Web sitesini, broşürleri, yaklaşan bir etkinlik için poster hazırlamayı ve powerpoint sunumları hazırlamayı umabilirsiniz. Ve sonra, ilk 2 yıl için giriş seviyesi işinizin bir dergi için fotoğraf taradığı ve mizanpaja yerleştirdiği spektrumun diğer ucu var. Her şey kimin işe aldığına ve ne istediklerine bağlı.

Buradan nereye gidebilirim?
Bugünlerde oldukça az seçenek var. En iyi yollarından biri de okumaktır.

Ayrıca grafik tasarımdaki kariyerler hakkında yerel yüksekokullar ve ticaret okulları ile irtibata geçin. Kursları/lisans programları hakkında bilgi isteyin ve grafik tasarımın neyle ilgili olduğu hakkında daha iyi bir fikir edinmeye başlayın. Ülkemiz genelinde grafik tasarımla ilgili derece ve programlar sunan bazı grafik tasarım okullarını ve kolejlerini inceleyebilirsiniz.

Grafik tasarım alanında olan birilerini tanıyorsanız, bir gün boyunca onları gözlemlemelerine yardımcı olmalarını sağlayın. Bu size ne bekleyeceğiniz konusunda iyi bir fikir verebilir.

Göreyim seni… : )
Grafik tasarım, girmek için çok heyecan verici bir kariyer. Genellikle en yeni teknolojilerle, yaratıcılığınızı kullanarak ve bunu yaparken eğlenerek çalışacaksınız. Ayrıntılara dikkat ediyorsanız, sabırlı, yaratıcı ve problem çözme gibi olursa, o zaman yolundasınız demektir. Grafik tasarım nedir? Derste kazanacağın tüm karalamalar için seni sonunda ödüllendiren yaratıcı bir kariyer.