Asistan Önbüro Otel Programı

Room Rack Ekranı, Rezervasyon ve Oda Takibi
Bu ekran, tüm odaların tarih bazında hareketlerini gösteren bir tablodur. Resepsiyonist ihtiyaç duyabileceği tüm oda bilgilerini bu tabloyu kullanarak elde edebilir. Buradan, seçtiği tarihteki tesise gelecek veya tesisten ayrılacak müşterileri, kimlik bilgileri eksik bırakılmış misafirleri, dolu, boş, kirli, temiz odalarını görebilir, rezervasyon ve check in isteklerine anında cevap verebilir, kolayca fatura kesebilir.

Ekstra Harcama ve Kısmi Ödemeler
Bu ekrandan, müşterilerin konaklarken yaptığı harcama ve ödemeleri hesaplarına yazılabilir. Tesisin gelir ve giderleri işlenebilir.

Müşteri Foliosu
Müşterilerin tüm borçları (toplam oda ücreti, harcamaları ve ödemeleri) “Müşteri Folio”su raporunda görülebilir.

Fatura Basım
Bu ekran, mevcut basılı faturaya programdan yazdırmak için kullanılır. Mevcut basılı faturaya uygun dizayn, profesyonel yardıma gerek duyulmadan kolayca yapılabilir. Sürekli fatura kesilen müşterilerin bilgileri kaydedilebilir. Faturada 3 ayrı kdv oranı ve konaklama vergisi belirtilebilir. Kdv dahil veya hariç fatura kesilebilir. TL, USD ve EURO para birimlerinden fatura kesilebilir.

Diğer Özellikleri

  • “Vip Listesi” veya “Kara Liste” ye kaydedilen kişilerin tesise tekrar gelmesi durumunda, kimlik kayıtlarının sorgulanması ya da kaydedilmesi esnasında program uyarı vererek kullanıcıyı bilgilendirir.
  • Sürekli müşterilerin kimlik bilgileri her defasında yazmaya gerek kalmaksızın listeden seçilebilir.
  • Müşterilere yada personele bırakılan mesajlar takip edilebilir.
  • “Otomatik yedekleme” fonksiyonu sayesinde yedeklemesini kendi yapar.

Asistan Önbüro Otel Programı şimdi 15 gün boyunca deneyin

POLİS Bölgesi HTTPS://KBS.EGM.GOV.TR Sitesiyle Uyumlu

Bu özellik sayesinde, misafirlerinizin giriş/çıkış bildirimlerini kbs.egm.gov.tr sitesine giderek ayrıca yapmanıza gerek kalmaz.

O anki iş yoğunluğunuz nedeniyle, kbs.egm.gov.tr sitesine anında bildiremeyecek olmanız ya da bildirmeyi unuttuğunuz misafirlerden kaynaklanabilecek muhtemel cezai durumlar ortadan kalkar.

Bu fonksiyon hakkında detaylı bilgi için alttaki videoyu izleyiniz.

JANDARMA Bölgesi KBS Tesis 2 Sistemiyle Uyumlu

Bu özellik sayesinde, misafirlerinizin giriş/çıkış bildirimlerini e-devlet sitesine girmenize gerek kalmadan programdan kolayca yapabilirsiniz.

O anki iş yoğunluğunuz nedeniyle, e-devlet sitesine anında bildiremeyecek olmanız ya da bildirmeyi unuttuğunuz misafirlerden kaynaklanabilecek muhtemel cezai durumlar ortadan kalkar.

5651 Numaralı Yasaya Uygun Olarak Internet Erişim Kayıtlarını Tutma

Müşterilerine Internet paylaşımı yapan tesisler, loglama sistemi kurmadıklarında, uygulamada olan yasa gereği ağır cezai yaptırımlara maruz kalabilirler. Ayrıca, müşterinin Internet ortamında işlediği suçun doğuracağı hukuki süreç ve cezalarla, suçu sanki kendi işlemiş gibi sorumlu tutulabilirler. Bu yüzden loglama sisteminin tesis edilmesi çok büyük önem taşır.

Asistan Önbüro’ya kaydettiğiniz misafirler, cihazlarından T.C. kimlik veya pasaport numaralarını girerek Internet’e erişebilir, modem ile birlikte ücretsiz gelen loglama yazılımı ise 5651 numaralı yasaya uygun olarak tüm erişim kayıtlarınızı tutabilir ve kişilerin T.C kimlik veya pasaport numaralarıyla ilişkilendirerek imzalayabilir.

Bir otel programına bağlı çalışmayan, sadece Mernis üzerinden T.C. kimlik no doğrulaması yaptırarak Internet erişimine izin veren klasik sistemler suistimale çok açıktır. Asistan Önbüro’da ise, konaklıyor görünmeyen veya çıkışı yapılmış misafirler Internet’e erişemez. Ayrıca, otel personelinin sürekli kullanımı için sabit kodlarını da Asistan Önbüro’ da tanımlayabilirsiniz.

Misafirinizin Internet’e erişimini sağlamak için sadece Asistan Önbüro’ya kimlik kaydını yapmanız ya da Internet erişimini sonlandırmak için sadece Asistan Önbüro’dan çıkış işlemi yapmanız yeterlidir.

Notlar:
1) Eğer Asistan’ın loglama özelliği de kullanılacaksa, programın kurulacağı pc Windows 10 işletim sistemi olmalıdır.
2) Eğer işletmede mevcut Access Point’ler varsa, Wpa Enterprise/Radius desteği olduğu kontrol edilmelidir.

Kasa Raporu;
Misafirlerin konaklama ve harcamaları neticesinde gerçekleşen oda gelirleri ya da “Ekstra Harcamalar ve Kısmi Ödemeler” ekranından tesisin diğer gelir ve giderlerinin işlenmesi neticesinde doğan para hareketleri bu raporda görülebilir.

Diğer Raporlar ve Grafikler;
https://kbs.egm.gov.tr sitesine kaydedilen misafirlerin listesi, istenilen tarih aralıklarında “Misafir Kimlik Bilgileri Listesinden” alınabilir, çeşitli kriterlere göre sorgulanabilir, rapor excel, pdf ya da word olarak kaydedilebilir.

  • Tesislerin günlük olarak tutmak zorunda oldukları, “Günlük Müşteri Listesi\Maliye Listesi” yazdırılabilir.
  • Tesislerden aylık olarak Turizm Bakanlığı, kaymakamlık veya belediye tarafından istenen “Ülke Bazında Konaklama Tesisi Giriş ve Geceleme Formu” na esas olacak rapor alınabilir.
  • Misafirlerin imzalaması gereken “Konaklama Belgesi (Hotel Accomodation Registration Form) Formu” nu alınabilir.
  • Gelen Misafirler Listesi, Konaklamakta Olan Misafirler Listesi, Gelecek Misafirler Listesi, Giden Misafirler Listeleri alınabilir.

Webcam, Scanner’dan Fotoğraf Kaydetme Fonksiyonu;
Bu fonksiyon hakkındaki bilgi sahibi olmak için lütfen tıklayın.

Bulut Tabanlı Sistemlerden Farkı Nedir?

Internet’e bağlı herhangi bir yerden ve cihazdan kullanılabilen bulut programlar esneklik olarak cazip görünebilir, ilk başta.

Fakat bu sistemler, sizin iradeniz dışında gelişebilecek ve asla sizin çözemeyeceğiniz sorunlara gebedir. Bunlara; doğal afet ya da kazalar neticesinde doğabilecek Internet altyapı problemleri, terör ve toplumsal olaylarda yavaşlayan Internet, siber saldırılar neticesinde sunucuların çökmesi veya program hizmeti aldığınız firmanın serverlarında meydana gelebilecek teknik sorunlar… gibi örnekler verilebilir.

Assist’i kullanmak için Internet bağlantısına ihtiyaç duymazsınız ve karşılaşabileceğiniz tüm sorunları ya kendiniz ya da biz çözebiliriz.

Tüm verileriniz kendi sisteminizde ve kontrolünüzdedir. Dolayısıyla, ticari sırlarınız ve müşteri bilgileriniz hiçbir yerde olamayacağı kadar güvendedir.

Android işletim sistemleri dahil, bir çok platformda çalışan ve bazıları ücretsiz sunulan uzak bağlantı programları (ki bunlara TeamViewer, Ammyy ya da Alpemix örnek verilebilir) bulut sistemlerin sağladığı esnekliği, risksiz ve zahmetsizce sağlayabilirler.

Asistan Önbüro Otel Programı