İçerik Yönetim Sistemi (İYS – CMS) ve diğer ayırma terimleri tanımları, web geliştirme endüstrisindeki yararları nedeniyle vızıldayan bir kelime oldu.

CMS, İçerik Yönetim Sistemi’nin kısaltmasıdır. Bir terimdir ve sağlam bir tanımla desteklenmemiştir. Bir İYS’nin senaryolara ve kişinin veya proje hedeflerine bağlı olarak birden fazla anlamı olabilir.

Bu kargaşayı eklemek için, AIIM (Bilgi ve Görüntü Yönetimi Derneği) adlı bir kuruluş, ECM (Kurumsal İçerik Yönetimi) ve WCM (Web İçerik Yönetimi) kısaltmasını kendi yarattıkları olarak iddia etti ve kuruluşlarının hizmetlerine uyan kendi tanımlarını ortaya koydu. AIIM, ECM tanımlarını birkaç kez değiştirdi ve tanımlarını şimdi yayımlanan Wikipedia’ya sundu.

Bu yazının yazıldığı tarihte, çoğu senaryoda, web geliştirme endüstrisindeki bir kişi CMS (İçerik Yönetim Sistemi) veya ECMS’den (Kurumsal İçerik Yönetim Sistemi) bahsettiğinde, ilk veya ikinci veya daha fazla söz eder. aşağıda tanımı.

Bu makalede, AIIM tarafından yaratılmış olan değil, ortak CMS tanımlarına vurgu yapacağım. Amacın, kullanımın ve örneklerin ayrıntıları, yaygın olarak kullanılan tanımın alanındadır.

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) ortak tanımı #1
Bir CMS’nin tanımı, bir web sitesi projesinin içeriğini, verilerini veya bilgilerini veya internet / intranet uygulamasını yönetmek için farklı izin düzeylerine sahip birden fazla kullanıcıya olanak sağlayan, (muhtemelen web tabanlı) bir uygulamadır. .

İçeriği yönetmek, web sitesi içeriğini, verilerini ve bilgilerini oluşturmak, düzenlemek, arşivlemek, yayınlamak, işbirliği yapmak, raporlamak, dağıtmak anlamına gelir.

Bir CMS uygulaması örneği, aşağıdaki yönetimi, kontrol panelini veya web sitesi yönetimi işlevlerini sağlayan bir web uygulamasıdır:

 • Web sayfalarını oluşturun, düzenleyin, yayınlayın, arşivleyin
 • Makaleler Yaratın, Düzenleyin, Yayınlayın, Arşivleyin
 • Arşiv basın bültenleri Oluşturun, Düzenleyin, Yayınlayın
 • Blogları Oluştur, Düzenle, Yayınla, Arşivle
 • Etkinlik Takvimi’ne Etkinlik Ekleme / Düzenleme
 • Envanter Ekle / Düzenle (ürünler), açıklama, ürün özellikleri, fiyatlar, fotoğraflar vb.
 • Siparişleri girin, düzenleyin veya görüntüleyin ve paketleme fişlerini ve faturalarını yazdırın
 • Raporları ve istatistik sitesi verilerini görüntüleyin

Yukarıdaki yönetimin farklı bölümlerine farklı izin seviyelerine sahip sistem kullanıcıları oluşturun ve düzenleyin

İçerik Yönetim Sistemi tanımı #2
(Bu tanım, AIIM tarafından belirtilen WCM tanımına benzer (Web İçerik Yönetim Sistemi).)

Bu tanımda, birisi CMS’ye başvurduğunda, HTML bilgisine ihtiyaç duymadan web sayfasını (içeriği) yönetmek için farklı izin düzeylerine sahip birden fazla kullanıcıya olanak sağlayan bir web uygulamasına atıfta bulunur.
Aşağıda, web sayfası düzenleme yetenekleri sağlayan basit bir CMS Uygulaması örneği verilmiştir:

Yönetim veya Kontrol Paneli:
Web sayfalarını oluşturun, düzenleyin, yayınlayın, arşivleyin
Makaleler Yaratın, Düzenleyin, Yayınlayın, Arşivleyin
Oluşturun, Düzenleyin, Yayınlayın, Arşiv basın bültenleri

Kurumsal İçerik Yönetim Sistemi (ECM / ECMS)
Birisi Kurumsal İçerik Yönetim Sistemi’ne (ECM / ECMS) atıfta bulunursa, aşağıdaki tanımlardan herhangi biri hakkında konuşuyor olabilir:

 1. Büyük boyutlu bir organizasyonun veya büyük ölçekli bir İçerik Yönetim Sisteminin gereksinimlerini karşılamak ve desteklemek için tasarlanmış güvenilir bir sicili olan bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) uygulaması.
 2. Bir şirketin organizasyonu ve süreçleri için özel olarak tasarlanmış tam ölçekli bir İçerik Yönetim Sistemi sağlayan çoklu fonksiyonlara sahip bir uygulama.
 3. Bir şirketin iç organizasyonu, iş akışı ve süreçleri için uyarlanmış içeriği ve belgeleri yönetmek, depolamak ve sunmak için araçlar ve yetenekler sağlayan bir uygulama. (AIIM’in kısaca tanımı)

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Amaç
Bir İçerik Yönetim Sistemi’nin (web ile ilgili) temel amacı, bir web sitesini veya içeriğin bir bölümünü yönetmek için farklı kullanıcılara farklı izin düzeylerine sahip olma özelliğini sağlamaktır.

Örneğin, Makaleler, Bloglar, Basın Bültenleri, Mağaza, Etkinlikler olan bir web sitesine girebilir ve her bölümü veya bir bölümün bir bölümünü kullanıcılara oluşturmak, düzenlemek ve arşivlemek için atayabilirsiniz.

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Tuzaklar ve Kavram Yanılgıları

1. CMS hakkındaki en büyük yanılgılardan biri, bir web sitesinin başarısı için ana bileşen olduğu. Bu tamamen yanlış. Bir İYS, bir web sitesi sahibinin veya web yöneticilerinin içeriği yönetmesini ve dağıtmasını kolaylaştırmalıdır, ancak bir web sitesinin başarısının CMS ile ilgisi yoktur; içeriğin kalitesi, hizmet kalitesi, pazarlama ve bu makalenin alanı dışındaki diğer birçok faktörle ilgili olmalıdır.

2. CMS hakkındaki ikinci yanılgı, bir web geliştiricisini veya programcıyı bir web sitesinde değişiklik yapmak için işe alma ihtiyacını ortadan kaldıracağı yönündedir. Bu, çoğu durumda doğru değildir.
Pek çok CMS sistemi, özellikle de her olası işlevselliği kapsayacak şekilde şişirilmiş Açık Kaynak CMS sistemleri (gerekli olsun veya olmasın), birinin iş hedeflerine uyarlama ve büyük ölçekli bir projeyi sürdürmek için herhangi bir özelleştirme yapması için deneyimli bir web programcısı gerektirir.

Şişirilmiş bir açık kaynaklı CMS sistemine çok iyi bir örnek Drupal’dir. Çoğu son kullanıcıya Drupal’ın herhangi bir web sitesi için en iyi ve en uygun maliyetli çözüm olduğu söylenir. Bu tamamen yanlış. Bir Drupal projesi kurmak ve özelleştirmek için bir web programcısı gerektirir ve karmaşıklığı ve şişirilmiş doğası nedeniyle, bir Drupal sitesini sürdürmek ve yönetmek için deneyimli bir web yöneticisi veya web geliştiricisi gerektirir.

Bu nedenle, eğer küçük bir işletme iseniz ve maliyet web sitenizi geliştirmede bir etken ise, kurulum ve devam eden bakım için çok sayıda programlama saati gerektirmeyen bir CMS uygulamasını düşünebilirsiniz.

3. Bir web sitesinin başarısının en önemli unsurlarından biri, kullanıcıların hatırlayabilecekleri, ziyaret edip arkadaşlarına söyleyebilecekleri bir marka oluşturmaktır.

Ne yazık ki, çoğu CMS sistemi programcılar tarafından yazılmaktadır. Programcılar genellikle tasarım, marka ve kullanılabilirlik deneyimine sahip değildir. Bu nedenle özelleştirilmemiş açık kaynaklı CMS sitelerinin çoğunun marka ve kişiliği yoktur.

Bu makale için araştırma 15 Kasım 2010 tarihinde tamamlanmıştır; bilgi değişebilir.