Daha eski ve daha pratik bir alan olmasına rağmen, “Kullanıcı arayüzü tasarımı nedir?” Sorusu çok çeşitli yanlış yorumlamalar nedeniyle cevaplamak zordur. Kullanıcı Deneyimi, etkili ve eğlenceli bir kullanım için bir ürünün optimizasyonuna odaklanan görevlerin bir araya getirilmiş olmasına rağmen,

Kullanıcı Arabirimi Tasarımı tamamlayıcısıdır; Bir ürünün görünüşü ve hissi, sunumu ve etkileşimi. Ancak UX gibi, farklı iş ilanlarının mesleğe tamamen farklı şeyler olarak bakacağı ölçüde, UI tasarımcılarını kullanan endüstriler tarafından kolayca ve sıklıkla karıştırılır.

Kullanıcı Arayüz Tasarımı için iş ilanlarına bakarsanız, çoğunlukla grafik tasarıma benzeyen mesleğin yorumlarını bulacaksınız. Bazen marka tasarımına ve hatta ön uç geliştirmeye de uzanıyor.

Kullanıcı Arayüzü Tasarımının uzman tanımlarına bakarsanız, çoğunlukla aynı Kullanıcı Teknik Tasarımına benzer tanımları bulacaksınız – aynı yapı tekniklerine atıfta bulunabilirsiniz.

Peki hangisi doğru? Acı cevap: Hiçbiri.

Ancak her ikisi de bir şekilde yakın. Kullanıcı Deneyimi Tasarımı gibi, Kullanıcı Arabirimi Tasarımı da çok yönlü ve zorlu bir rol oynamaktadır. Bir ürünün geliştirme, araştırma, içerik ve düzeninin kullanıcılar için çekici, rehberlik edici ve duyarlı bir deneyime aktarılmasından sorumludur. Aynı zamanda, UX’in aksine, sözlük tanımı gereği kesinlikle dijital bir meslektir.

Kullanıcı arayüzü

isim bilgi işlem

Kullanıcının ve bir bilgisayar sisteminin, özellikle giriş cihazlarının ve yazılımın kullanımıyla etkileşime girme araçları.

UI Design’ın tanımı ve rolünün ne olduğunu çok daha ayrıntılı olarak açıklıyoruz ve size CareerFoundry UI Design Course’da bir UI tasarımcısı olmak için gereken becerileri öğretiyoruz. Bu, marka, grafik / görsel ve ön uç tasarımla olan ilişkisini de içerir.

UX tasarımını mı yoksa UI tasarımını mı seçerseniz seçin, diğerinin nasıl çalıştığını ve en önemlisi onlarla nasıl çalışacağınızı anlamak önemlidir.

Kullanıcı arayüz tasarımcısının sorumluluklarına bir göz atalım:

Bak ve hisset:

Müşteri Analizi

Tasarım araştırması

Marka ve Grafik Geliştirme

Kullanım Kılavuzları / Hikaye

Duyarlılık ve Etkileşim:

UI Prototipleme

Etkileşim ve Animasyon

Tüm Cihaz Ekran Boyutlarına Uyum

Geliştirici ile Uygulama

Görsel ve etkileşimli bir tasarımcı olarak, kullanıcı arabirimi rolü, herhangi bir dijital arabirim ve müşteriler için bir markaya güvenmenin kilit bir unsuru için çok önemlidir. Markanın kendisi hiçbir zaman yalnızca UI tasarımcısının sorumluluğunda değildir, ancak ürüne çevirisidir.

Ayrıca, bir geliştiriciyle tasarımın “uygulanması” için sorumluluk taşıyan son noktayı da not edersiniz. Bu genellikle UI işlerinin geçmişte nasıl işlediğine rağmen, “Web Tasarımcısı” (esas olarak kodlayabilen bir UI tasarımcısı) terimi Kullanıcı Arabirimi Tasarımcılarının uzmanlığı ile değiştirildiğinden, satırların bulanıklaştığını bilmelisiniz. UX kodlamaya gerek duymazken, UI, zaman geçtikçe etkileşimli arayüzler oluşturmanın bir parçası olarak ona güvenecek bir roldür.

Sonuç olarak:

Kullanıcı Arayüzü Tasarımı, bir markanın güçlü yönlerinin ve görsel varlıklarının, kullanıcının deneyimini en iyi şekilde geliştirmek için bir ürünün arayüzüne aktarılmasından sorumludur.

Kullanıcı Arabirimi Tasarımı, kullanıcıyı etkileşimli öğeler ve tüm boyutlar / platformlar üzerinden bir ürünün arayüzü boyunca görsel olarak yönlendiren bir işlemdir.

Kullanıcı Arabirimi Tasarımı, işbirliğinin sorumluluğunu içeren ve geliştiricilerle veya kodlarla çalışan dijital bir alandır.

Veya analog terimlerle, UI tasarımı bir ürünün cildini üretir – bir ürünün görsel / grafik sunumu. Ürünün duyularından sorumludur – kullanıcının girişine yanıt olarak reaktivitesi ve etkileşimi. Ve onun jestleri – bir ürünün kullanıcılarına görsel olarak deneyimlerini yönlendiren kılavuzlar, ipuçları ve yönergeler.