Kullanıcı deneyimi tasarımı, ürünleri tasarlamanın insanca bir ilk yöntemidir.

Wikipedia‘da olduğu gibi:
• Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UXD veya UED), müşteri ile ürün arasındaki etkileşimde sağlanan kullanılabilirliği, kullanım kolaylığını ve memnuniyeti artırarak müşteri memnuniyetini ve sadakatini geliştirme sürecidir.

Açık, değil mi? Peki, giriş bölümünde ima ettiklerime rağmen, tanımın teknolojiye atıfta bulunmadığını, dijitalden bahsetmediğini ve en iyi ihtimalle belirsiz olduğunu hemen not edebilirsiniz. Ancak tüm meslekler gibi, süreci de birkaç kelimeden damıtmak imkansızdır.

Terimin kendisinin tanımındaki bazı karışıklıklar gençliğinden kaynaklanmaktadır. Nielsen Norman Grup Tasarım Danışmanlığı’nın bilişsel bilim adamı ve kurucu ortağı olan Don Norman, 1990’ların sonlarında “Kullanıcı deneyimi şirketi, hizmetlerinin ve bunun ürünleriyle son kullanıcının etkileşimi tüm yönleriyle kapsar.”

Bu, ortamından bağımsız olarak, UX Tasarım’ın potansiyel veya aktif bir müşteri ile bir şirket arasındaki tüm etkileşimleri kapsadığını gösterir. Bilimsel bir süreç olarak her şeye uygulanabilir; sokak lambaları, arabalar, Ikea rafları vb. Bununla birlikte, bilimsel bir terim olmasına rağmen, başlangıçtan beri kullanımı neredeyse tamamen dijital alanlardadır; Bunun savunulabilir sebeplerinden biri, endüstrinin terimin icadı sırasında patlamaya başlamasıdır. Tartışılabilir bir başka sebep de, yüzlerce yıldır “Pazar Araştırması” olarak bilinen bir uygulamanın yeniden değerlendirilmesinin süslü bir yoluydu; ve oğlan tasarımcıları süslü severler.

Ancak sizi şaşırtmama izin vermeyin, Kullanıcı Deneyimi Tasarımı bir pazar araştırması değildir.

Karmaşık bir son hedefe ulaşmak için aynı tekniklerin çoğunu kullanmasına rağmen: Bir müşterinin bir şirket ve ürünleriyle ilgili deneyiminin yapısı, analizi ve optimizasyonu.

Kullanıcı Deneyimi çalışmasını pratikte hiç görmediyseniz, işte bu terimi hiç kullanmadıysanız bile, Kullanıcı Deneyimi Tasarımcılarının gerçekte ne yaptığını hayal etmek zor. CareerFoundry’da mesleği göstermek için kullanacağım sürece odaklanan bir UX kursu geliştirdik.

İşte bir UX Designer’ın kursumuzda ortaya koyduğu sorumluluklara ilişkin bir örnek. Dijital ürünlerin geliştirilmesine yöneliktir, ancak teori ve süreç her şeye uygulanabilir:

Strateji ve İçerik:

Rakip analizi

Müşteri Analizi

Ürün Yapısı / Strateji

Içerik geliştirme

Tel kafesleme ve Prototiplendirme:

Wireframing

Prototip

Test / Yineleme

Kalkınma planlaması

Yürütme ve Analytics:

UI Tasarımcı (lar) ile koordinasyon

Geliştirici (ler) ile koordinasyon

Hedefleri İzleme ve Entegrasyon

Analiz ve Yineleme

Kısmi pazarlamacı, kısmi tasarımcı, kısmi proje yöneticisi; UX rolü karmaşık, zorlu ve çok yönlüdür. Analiz veya teste bağlı olarak, ürünün yinelemesinin gerçekten iki kez belirtildiğini görüyorsunuz, ancak gerçekte listedeki diğer her öğenin arasına girersiniz. Nihayetinde amaç, iş hedeflerini, ilişkinin her iki tarafını da tatmin eden bir test etme ve iyileştirme süreci ile kullanıcının ihtiyaçlarına bağlamaktır.

Sonuç olarak:
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı, bir kullanıcı ile bir şirketin tüm yönleri arasında kalite etkileşiminin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi sürecidir.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı, kalite sonuçları için test etmek üzere araştırma, test etme, geliştirme, içerik ve prototipleme işlemlerine devam etmekten sorumludur.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı teoride dijital olmayan (bilişsel bilim) bir uygulamadır, ancak ağırlıklı olarak dijital endüstriler tarafından kullanılır ve tanımlanır.

Burada öğrenilecek ders, sosyoloji, bilişsel bilimler, insanlar ve harika ürünler ile ilgileniyorsanız, Kullanıcı Deneyimi olmak için iyi bir yer; ancak bu ilkeleri anlarsanız ve görsel olarak daha meyilliyseniz, onun kardeşi: Kullanıcı Arayüz Tasarımı bölümüne bakabilirsiniz.

UI veya UX tasarımında nasıl kariyer yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Üst düzey UI tasarımcısı ve kurs yazarı Eric Bieller tarafından hazırlanan bu harika adım adım kılavuza ve şu anda Visa’da UX tasarımcısı olarak çalışan eski CareerFoundry öğrencisi Terri Rodriguez-Hong’un UX tasarımındaki kariyer yolu analizine göz atın.