SEO (Search Engine Optimization), ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ anlamına gelir. Web sayfalarınızı Google’ın veya diğer arama motorlarının arama sonuçlarında yüksek bir konuma ulaştırmak için optimize etme uygulamasıdır. SEO, organik (ödeme yapılmamış) arama sonuçlarındaki sıralamayı iyileştirmeye odaklanıyor. Bir web siteniz varsa ve daha fazla trafik almak istiyorsanız, pazarlama çabalarınızın bir parçası olmalıdır. Burada, SEO’nun ne olduğunu açıklayacağım.

Google’ın Algoritması

Bu arama sonuçlarının sıralaması Google’ın algoritması tarafından belirlenir. Google’ın algoritması gizli kalsa da, SEO’daki yılların deneyimi önemli faktörler hakkında oldukça iyi bir fikir doğurdu. Bize göre, Google’ın algoritmasındaki faktörler iki kategoriye ayrılabilir:

Sayfa içi SEO faktörleri

Web sitenizin sıralamasına kısmen sayfa içi faktörleri tarafından karar verilir. Sayfadaki SEO faktörleri, gerçek web sitenizden etkileyebileceğiniz şeylerdir. Bu faktörler teknik yönleri (örneğin, kodunuzun kalitesi ve site hızını) ve web sitenizin yapısı veya web sitenizdeki kopyanın kalitesi gibi içeriğe ilişkin yönleri içerir. Bunların hepsi sayfadaki SEO faktörleri için çok önemlidir.

Sayfa dışı SEO faktörleri

Sayfadaki SEO faktörlerine ek olarak, sayfa dışı SEO faktörleri vardır. Bu faktörler, diğer web sitelerinden, sosyal medyanın dikkatinden ve kendi web siteniz dışındaki diğer pazarlama faaliyetlerinden gelen bağlantıları içerir. Bu sayfa dışı SEO faktörlerini etkilemek oldukça zor olabilir. Bu sayfa dışı faktörlerin en önemlisi, sitenizi gösteren bağlantıların sayısı ve kalitesidir. Web sitenize bağlanan kalite ve alakalı siteler ne kadar yüksek olursa Google’daki konumunuz o kadar yüksek olur.

Sayfa dışı bir faktör, kendi işinizin nişiyle ilgili rekabetinizdir. Bazı nişlerde, diğerlerine göre sıralama daha zordur. Bu nedenle, pazarınızın rekabet edebilirliği, sıralama şansınız üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir.

Bütünsel SEO

Yoast’ta, “bütünsel SEO” dediğimiz şeyi uyguluyoruz. Bu, birincil hedefinizin mümkün olan en iyi web sitesini oluşturmak ve sürdürmek olması gerektiği anlamına gelir. Google’ı kandırmaya çalışmayın, ancak sürdürülebilir ve uzun vadeli bir strateji kullanın. Web sitenizin kalitesi çok yüksekse sıralama otomatik olarak gelecektir. Google, tüm dünyadaki çevrimiçi bilgileri dizine eklemek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı kılmak olduğundan, kullanıcılarını doğru yere ulaştırmak istiyor.

Buna ek olarak, Google elbette para kazanmak istiyor. Bunu başarmak için, insanların Google’ı kullanmaya devam etmelerini sağlamak zorundadırlar. Bu, insanlara aradıkları sonuçları göstermek zorunda kalacakları anlamına gelir. Eğer web siteniz pazarınızdaki en iyiyse, Google sonuçlarda üst sıralarda yer almasını ister.

Kalıcı bir şekilde Google’da iyi bir şekilde sıralanması, web sitenizin ve pazarlamanın her alanına odaklanan kapsamlı bir SEO stratejisi ister. Teknik taraf, Kullanıcı deneyimi (UX), web sitenizdeki içerik: hepsi birinci sınıfta olmalı. Google’da iyi bir sıralamaya devam etmek için, geliştirmelisin – ne diyoruz – bütünsel bir SEO yaklaşımı.