Zaman ve mekân sınırlaması olmadan (mobil tabanlı), paylaşımın, tartışmanın esas olduğu bir insanî iletişim şeklidir. Sosyal medya platformlarında insanlarla buluşur ve iletişimde bulunursunuz. İnsanlara yardım eder, yardım alır, sorularına cevap verir ve kendi sorularınızı sorarsınız. Bu bakımdan sosyal medya resmî olmayan eğitim yollarından da bir tanesidir.1

Sosyal Medyayı Anlamak

Sosyal medya, arkadaşlarınızla ve ailenizle etkileşim kurmanın bir yolu olarak ortaya çıktı, ancak daha sonra müşterilere ulaşmak için popüler yeni bir iletişim yönteminden yararlanmak isteyen işletmeler tarafından kabul edildi. Sosyal medyanın gücü, yeryüzündeki herhangi biriyle veya aynı anda birçok kişiyle bilgi bağlama ve paylaşma yeteneğidir.

Küresel olarak, 3 milyardan fazla sosyal medya kullanıcısı var. Sosyal medya, sürekli değişen ve sürekli gelişen web tabanlı bir platformdur.

Pew Araştırma Merkezine göre, sosyal medya kullanıcıları daha genç olma eğilimindedir. 18-29 yaşları arasındaki insanların yaklaşık yüzde 90’ı en az bir sosyal medya biçimi kullandı. Ayrıca, bu kullanıcılar daha iyi eğitimli ve nispeten zengin olma eğilimindedir veya yılda 75.000 dolardan fazla kazanma eğilimindedir.

Önemli Çıkarımlar

 • Sosyal medya, sanal ağların ve toplulukların inşası yoluyla fikir, düşünce ve bilgi paylaşımını kolaylaştıran bilgisayar tabanlı bir teknolojidir.
 • Sosyal medya genellikle kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ve kişiselleştirilmiş profiller içerir.
 • Amerikalıların tahmini yüzde 69’u 2018 itibariyle sosyal medya kullandı

Sosyal Medya ve Sosyal Ağ Arasındaki Fark Nedir?

Daha önce de belirtildiği gibi, birçok insan sosyal medya ve sosyal ağ terimlerini birbirinin yerine aynı şeyi ifade ediyormuş gibi kullanır. Fark ince olmasına rağmen aynı değiller. Sosyal ağ gerçekten sosyal medyanın bir alt kategorisidir.

Sosyal medya ve sosyal ağ arasındaki farkı anlamanın en kolay yolu, medya ve ağ kavramlarını ayrı ayrı düşünmektir. Medya, bir makaleye, videoya, animasyonlu GIF’e, PDF belgesine, basit bir durum güncellemesine veya başka bir şeye bağlantı olsun, gerçekte paylaştığınız bilgileri ifade eder.

Diğer yandan, ağ oluşturma, kitlenizin kim olduğu ve onlarla olan ilişkilerinizle ilgilidir. Ağınız, arkadaşlar, akrabalar, iş arkadaşları, geçmişinizden herhangi biri, mevcut müşteriler, mentorlar ve hatta tam yabancıları içerebilir.

Kesinlikle örtüşüyorlar, bu yüzden kafa karıştırıcı oluyor. Örneğin, beğeni ve yorum toplamak için medyayı sosyal ağınızla paylaşabilirsiniz – bir çeşit sosyal ağ. Ancak, topluluğa yardımcı olmak ve diğer kullanıcılarla ilişki kurma niyeti olmadan konuyla ilgili fikir vermek için bir sosyal medya platformu olan Reddit’teki bir bağlantıyı da yükseltebilirsiniz.

Hâlâ karıştı mı? Sosyal medyayı meyve gibi düşünmeye çalışın. Elmalar, muzlar, portakallar, üzümler, meyveler, kavunlar ve ananaslar, sosyal ağlar, sosyal haberler, sosyal yer imi, wikiler, bloglar ve özel web mesajlarının daha geniş sosyal medya kategorisinde olduğu gibi, daha geniş meyve kategorisinin bir parçasıdır.

Ocak 2019 itibarıyla en popüler sosyal medya web siteleri için rakamlar aşağıdaki gibidir:

 • Facebook (Ocak 2019 itibarıyla 2,27 milyar kullanıcı)
 • YouTube (1.9B)
 • WhatsApp (1.5B)
 • Facebook Messenger (1.3B)
 • WeChat (1.08B)
 • Instagram (1B)
 • QQ (803M)
 • Q Bölgesi (531M)
 • Douyin / Tik Tok (500M)
 • Sino Weibo (446 milyon)

Kaynnaklar:

1 – https://tr.wikipedia.org/wiki/Sosyal_medya