Gizlice dinlemiş olduğunuz insanlar aslında, onlarca yıldır var olmasına rağmen ve yüzyıllarca teoride, teknoloji endüstrisi tarafından UX ve UI Design olarak tanımlanmış olan iki mesleği tartışıyorlar.

UX Design, Kullanıcı Deneyimi Tasarımı anlamına gelirken, UI Design, Kullanıcı Arabirimi Tasarımı anlamına gelir. Her iki element de bir ürün için çok önemlidir ve birlikte çalışırlar. Ancak mesleki ilişkilerine rağmen, roller kendileri oldukça farklıdır; bu da sürecin ve tasarım disiplininin çok farklı kısımlarına atıfta bulunur. UX Design’ın daha analitik ve teknik bir alan olduğu durumlarda UI Design, grafik tasarım olarak adlandırdıklarımıza daha yakın, ancak sorumluluklar biraz daha karmaşık.

Bir (dijital) ürünün farklı kısımlarını tanımlarken kullanmaktan hoşlandığım bir benzetme var:

Bir ürünü insan vücudu olarak hayal ediyorsanız, kemikler yapıyı veren kodu temsil eder. Organlar UX tasarımını temsil eder: yaşam fonksiyonlarını desteklemek için girdilere karşı ölçüm ve optimizasyon. Ve UI tasarımı vücudun kozmetiklerini, sunumunu, duyularını ve tepkilerini temsil eder.

Ancak hala kafanız karıştıysa endişelenmeyin! Sadece sen değilsin!

Foster.fm’nin yaratıcısı Rahul Varshney’in dediği gibi:

Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Kullanıcı Arabirimi (UI), alanımızdaki en karışık ve yanlış kullanılan terimlerden bazılarıdır. UX’siz bir UI, bir ressamın, tuval üzerine düşünmeden boyayı bırakması gibidir; UI’sız UX, üzerinde kağıt mache olmayan bir heykelin çerçevesi gibidir. Harika bir ürün deneyimi UX ve ardından UI ile başlar. Her ikisi de ürünün başarısı için şarttır.